“Sakal bırakmayı sevmiyorum.” demek, Allah'ın gücüne gider mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle, Kur'an-ı Kerim’de sakal bırakma veya kesmenin hükmü konusunda herhangi bir ayet mevcut değildir.

Ancak hem fiili, hem kavli hem de takriri sünnet, erkeklerin sakal bırakmasını teşvik etmekte, kesmelerini ise yasaklamaktadır.

Hz. Peygamber (asm)’in sakalı vardı ve sakalının el kabzasından fazla kısmını keserdi. (Tirmizî, Edeb 17)

Resûlullah (asm), sakal uzatmayı fıtrattan saymıştır. (Buhari, Libas 63; Müslim, Taharet 56)

Konuyla ilgili rivayetleri, Hz. Peygamber (asm) ile ashab-ı kiramın uygulamalarını değerlendiren İslam âlimleri; sakalın İslam’ın şiarlarından bir şiar olduğu ve Müslüman erkeklerin sakal bırakmasının sünnet olduğu görüşündedirler.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, Peygamber Efendimiz (asm)'in bir sünneti olması yönüyle sakalı hafife alma gibi bir kasıt taşımadıkça bu söz kişiyi günahkâr kılmaz.

Bununla beraber kişinin, söylediği sözleri özenle seçmesi icap eder.