Sahabenin sözleri, Peygamber Efendimize saygısızlık mı?

Soru Detayı

- Aşağıdaki ifadeler Peygamber Efendimize (sav) saygısızlık mı?
- Bazı İslami videolar izledim ve videolarda Ebubekir'in (r) bir halife olarak yorumlandığını ve Ebubekir'in insanlara "Peygamber Muhammed'in (s) vefat ettiğini çünkü onun da bizim gibi bir insan olduğunu ve son peygamber, Allah'ın Elçisi olduğunu" açıkladığını söylediler.
"Peygamber'in bu dünyadaki görevi bittiğinde, işte o zaman gitmesi gerekiyordu" gibi başka ifadeler de söylendi.
- Bir başka ifade de "Medine'ye saldırmayı planlayan kabileler, peygamber artık hayatta olmasa bile Müslümanların hala çok güçlü ve kuvvetli olduğunu anladılar."
- Bu ifadeler Peygamber'e (s.a.v) küfür ve saygısızlık değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bizim anladığımız kadarıyla söz konusu ifadelerde ne bir küfür ne bir saygısızlık vardır. Hz. Peygamber (asm) Efendimizin vefat etmesiyle bazı sahabiler de meydana gelen şaşkınlık ve huzursuzluğu, Hz. Ebubekir bu ifadeleriyle izale etmiş ve Efendimizin de bir insan olarak ölebileceğini ve öldüğünü belirtmiştir. Ezeli ve ebedi olan, ölmeyen ve ölmeyecek olan sadece Allah’tır, her nefis ölümü tadacaktır.

Bu gerçeği dile getirmek asla bir saygısızlık değildir, aksine ibadettir.

İslami kaynaklarda Hz. Ebubekir’in bu hutbesi “altın harflerle yazılması gereken” bir değerde olduğuna işaret edilmiştir.

a) Birkaç gün sonra bazı kabilelerin dinden çıkmaları, zekât vermeyerek devlete isyan etmeleri, bu hutbenin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

b) “Muhammed yalnızca bir elçidir. Ondan önce de elçiler gelip geçti. Şimdi o ölür veya öldürülürse gerisin geri (dinden) dönecek misiniz? Kim geri dönerse bilsin ki Allah’a asla bir zarar vermiş olmayacaktır. Allah şükredenleri ödüllendirecektir.” (Al-i İmran, 3/144)

mealindeki ayette de bu durum bir gaybi haber olarak çok önceden bildirilmiştir.

Demek ki ilk halifenin bu hitabesi bu ayetten mülhem bir hakikat olabilir.

“Peygamber artık hayatta olmasa bile Müslümanların hâlâ çok güçlü ve kuvvetli olduğunu anladılar." sözünde de herhangi bir saygısızlık kokusu gelmiyor.

Ancak, Medine'ye saldırmayı planlayan kabilelerin Müslüman olmadığı anlaşılıyor. Müslüman olmayanlar ve dinden çıkanlar, bu sözü söyledikleri için dinden çıkmadılar, bilakis Müslüman olmadıkları ve dinden çıktıkları için bu sözleri söylemişler ve Müslümanlara saldırmaya teşebbüs etmişler.

Özetle, Allah kendilerinden razı olsun sahabelerin, Peygamberimiz (asm) ile ilgili ifadelerinde asla bir saygısızlık yoktur ve olmaz.