Şafii ve Hanefi mezhebine göre, kaza orucu olan kimse o yıl tutmayıp diğer yıl tutarsa ne olur?

Soru Detayı
Kazaya kalan oruç ne zaman tutulmalıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Orucun kazası, Ramazan bittikten sonra gelecek Ramazan'a kadardır. Borcu ödemek için kazada acele etmek menduptur. Hemen yapılamayan her ibadetin kazasına azmetmek vaciptir.

İkinci Ramazan'ın vaktinin girmesine, tutulmayan oruçlar sığacak kadar bir zaman kaldığı zaman, kaza etmede acele etmek vaciptir.

Şafiiler, bir kimse şer'i bir özür sahibi olmaksızın Ramazan'da oruç tutmamışsa, bunu acele olarak kaza etmesi gerektiği düşüncesindedirler. Üzerinde Ramazan'a ait kaza borcu bulunan kimsenin nafile oruç tutması mekruhtur.

Fakat bir kimse kazayı yapmadığı halde ikinci Ramazan gelip çatarsa, cumhura göre girmiş bulunan Ramazan çıktıktan sonra, bu kişiye hem kaza hem de fidye lazım gelir.

Hanefilere göre, geciktirme ister bir özür sebebiyle olsun ister olmasın bu kişiye fidye gerekmez. Şafiilere göre, yılların tekrarlanması ile fidye de tekrarlanır. (bk. Vehbe Zuhayli, İsl.Fık.Ans., III/206)

Konuyla ilgili hadis rivayeti ve değerlendirme için tıklayınız:

"Her kim, geçen Ramazan'dan borcu varken yeni Ramazan'a ulaşırsa, ondan (bu yeni) oruç kabul olunmaz." Bu hadise göre, oruç borcu olanlar Razaman orucunu tutamazlar mı?