Şafii mezhebine göre, tahiyyatta şehadet parmağının durumu nasıl olmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Teşehhüd için otururken sağ elin işaret parmağı dışındaki diğer parmaklar yumulur. Kelime-i şehadet okunurken "illallah" denildiğinde bu parmakla işarette bulunulur. Parmak kaldırıldıktan sonra üçüncü rekata kalkıncaya, son teşehhüdde ise selam verinceye kadar parmak, işaret pozisyonunda tutulur ve gözle de izlenir.

Parmakları yumarken başparmağı ortaparmağa doğru yummak, diğer şekillerden daha faziletlidir.

(Şirbini, Mugnil Muhtac, 1/363; Mehmed Keskin, Büyük Şafii İlmihali)