Şafii Mezhebi'ne göre gusül abdesti nasıl alınır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gusül abdesti alırken kıbleye dönülmez. Her yeri üçer defa yıkamak ise sünnettir.

Vücudun ilk yıkanılması gereken yerini yıkamaya başlarken, "Guslün farzını edaya niyet ettim." veya, "Cünüplüğü gidermeye niyet ettim." ya da "Namazın farzını mübah kılmaya niyet ettim." diyerek niyet edilir. Sadece yıkanmaya, temizlenmeye niyet etmek yeterli olmaz.