Şafi olan bir kimse, kıraat ederken takılan imamı düzeltirse, okuması gereken Fatiha'yı baştan tekrar okumalı mıdır? Bu durumda sehiv secdesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii Mezhebi'ne göre, imamın takıldığı yeri hatırlatmak için imamın -okuyamadığından dolayı- durmak/sükût etmek zorunda kaldığı zamanını beklemek gerekir. İşte bu şekilde imam sükût ettiği/okumayı bıraktığı zaman, hatırlatmada bulunan kişinin -en sahih olan görüşe göre- kıraatı/okuması kesintiye uğramış sayılmaz. Kaldığı yerden devam eder. Fakat, imam okumaya devam etmek için -durmayıp- hâlâ ilgili ayeti tekrar etmekle meşgul ise  hatırlatmada bulunan kişinin kıraatı/okuması kesintiye uğramış sayılır ve Fatiha'yı baştan alması gerekir. (bk. el-Muğnî, 2/305-şamile-; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/13)

el-Muğnî’de, “-tartışmalı bir konu olduğundan- her durumda Fatiha'yı baştan almak daha uygundur” görüşüne yer verilmiştir. (el-Muğnî, a.g.y)

Şafi Mezhebi'ne göre, imama uyanların  da Fatiha'yı okuması farz olduğundan -onda bir kusur olduğu takdirde- sehiv secdesi ile telafi edilmez.

İlave bilgi için tıklayınız: 

İmam Şafii'ye göre, Fatiha'nın gayrındaki hata namazı bozmaz...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun
UYGULAMALAR