Şafi olan bir kimse, kıraat ederken takılan imamı düzeltirse, okuması gereken Fatiha'yı baştan tekrar okumalı mıdır? Bu durumda sehiv secdesi gerekir mi?

Tarih: 20.07.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii Mezhebi'ne göre, imamın takıldığı yeri hatırlatmak için imamın -okuyamadığından dolayı- durmak/sükût etmek zorunda kaldığı zamanını beklemek gerekir. İşte bu şekilde imam sükût ettiği/okumayı bıraktığı zaman, hatırlatmada bulunan kişinin -en sahih olan görüşe göre- kıraatı/okuması kesintiye uğramış sayılmaz. Kaldığı yerden devam eder. Fakat, imam okumaya devam etmek için -durmayıp- hâlâ ilgili ayeti tekrar etmekle meşgul ise  hatırlatmada bulunan kişinin kıraatı/okuması kesintiye uğramış sayılır ve Fatiha'yı baştan alması gerekir. (bk. el-Muğnî, 2/305-şamile-; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/13)

el-Muğnî’de, “-tartışmalı bir konu olduğundan- her durumda Fatiha'yı baştan almak daha uygundur” görüşüne yer verilmiştir. (el-Muğnî, a.g.y)

Şafi Mezhebi'ne göre, imama uyanların  da Fatiha'yı okuması farz olduğundan -onda bir kusur olduğu takdirde- sehiv secdesi ile telafi edilmez.

İlave bilgi için tıklayınız: 

İmam Şafii'ye göre, Fatiha'nın gayrındaki hata namazı bozmaz...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun