Şafii birisi, imamın kıraatini düzeltirse, okuması gereken Fatiha'yı baştan mı okumalıdır?

Soru Detayı

- Şafi olan bir kimse, kıraat ederken takılan imamı düzeltirse, okuması gereken Fatiha'yı baştan tekrar okumalı mıdır?
- Bu durumda sehiv secdesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii Mezhebi'ne göre, imamın takıldığı yeri hatırlatmak için imamın -okuyamadığından dolayı- durmak / sükût etmek zorunda kaldığı zamanını beklemek gerekir. İşte bu şekilde imam sükût ettiği / okumayı bıraktığı zaman, hatırlatmada bulunan kişinin -en sahih olan görüşe göre- kıraatı / okuması kesintiye uğramış sayılmaz. Kaldığı yerden devam eder. Fakat imam okumaya devam etmek için -durmayıp- hâlâ ilgili ayeti tekrar etmekle meşgul ise hatırlatmada bulunan kişinin kıraatı / okuması kesintiye uğramış sayılır ve Fatiha'yı baştan alması gerekir. (bk. el-Muğnî, 2/305-şamile-; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/13)

el-Muğnî’de, “-tartışmalı bir konu olduğundan- her durumda Fatiha'yı baştan almak daha uygundur.” görüşüne yer verilmiştir. (el-Muğnî, a.g.y)

Şafi Mezhebi'ne göre, imama uyanların da Fatiha'yı okuması farz olduğundan -onda bir kusur olduğu takdirde- sehiv secdesi ile telafi edilmez.