Sabah namazının vakti en son ne zamana kadardır? Hava bulutlu olduğu günlerde ne yapılmalıdır; takvimlere göre mi hareket edilmeli?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak Hanifilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafilere göre ise erken, karanlık iken kılmak faziletlidir.

Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa, Hanifilere göre namaz bozulur; kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gerekir.

Zamanında sabah namazını kılamayan bir kişi güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra, öğlen namazı girmeden kılarsa hem sünnetini hem de farzını beraber kaza eder.

Namaz vakitlerini takvimde belirtilen zamana göre kılınmalıdır. Takvimde belirtilen zamanın içerisinde kılınan namaz geçerlidir.