Rukye ve havas caiz mi, el almak uygun mu?

Soru Detayı

- Rukye yapan ve icazeti olan bir mürşitten ders alarak icazet almak caiz midir?
- Mürşit havas ilmiyle uğraşıyor ancak en ufak büyüleri dahi yapmıyor ve yapanın da cennet yüzü görmeyeceğini söylüyor. Bu işten para da almanın haram olduğunu söylüyor. Kendisi sadece Allah rızası için yapıyor ve müslüman birçok cinleri var ve onları bu işte kullanıyor. Örneğin bir kişide büyü varmı yok mu diye cinleri kullanıyor daha sonra hastalığa ya da büyüye iyi gelecek ayetlerin hangileri olduğunu öğreniyor. Ve safran ile yazıp gerektiği şekilde tedavi yapıyor. Bizzat şahit oldum hasta bir kişiye okuyunca ağrılarını aldığını. Kendisi de şifanın Allah’tan olduğunu söylüyor zaten.
- Demem o ki bu mürşitten el alarak sadece Allah rızasını gözetmek caiz olur mu?
- Bazı kimseler havas caiz değildir cinleri kullanmak caiz değildir diyorlar ve kanıt olarak Peygamberimizin Süleyman peygambere ithafen şeytanı bağlamadığını buyurduğu hadisi gösteriyorlar.
- Bu konuyu aydınlatır mısınız?
- Bu konudan ötürü sürekli bir araştırma içindeyim, ancak kesin bir hükme varamadım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Rukye için el alındığı bilgisi halk arasında yaygındır. Böyle bir icazetin nasıl tesirli olacağını bilemiyoruz.

Mesela, bir medrese mezunu -örneğin- birkaç ilimden icazet alsa, bu icazetten dolayı bilgisi artar mı?  Yahut bir tıp öğrencisi, diploma aldığı için bilgisi artar mı?

Bu rukye, muska, havass konusunda bu icazetin nasıl bir bilgiyi meydana getirdiğini bilmiyoruz.

Bu sebeple icazet konusunda bir şey diyemeyiz. Bu işin ehli olanlara sormak lazım…

- Rukye, yani ayet veya Allah’ın isimlerini yazarak veya okuyup üfleyerek rukye yapmak caizdir. Bir kimsenin sıkıntısını gidermek yalnız caiz değil, aynı zamanda sevaplıdır.

- Harama alet edilmediği, Şafi-i hakikinin yalnız Allah olduğu, havas denilen yazıların “bilinmez, anlaşılmaz” türden bir şey olmadığı sürece rukye caizdir.

- Kur'an’ın şifa olduğu Kur'anla sabittir.

Bilgi için tıklayınız:

Cin çağırmak günah mıdır, cinlerle temas kurulabilir mi? Cinler ...