Ruhlar çiftleşsin diye bir ayet var mı?

Tarih: 05.10.2007 - 01:32 | Güncelleme:

Soru Detayı
Bir kitapta "Allah, ruhlar çiftleşsin dediğinde ne yapacaksın?" diye bir bilgi var. Sitenizde bu konuyla ilgili soru ve cevaplarınızdan istifade ettim. Benim merak ettiğim ve sorum, Allah Teala ruhlar çiftleşsin diyecek mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuvvetli bir ihtimalle, söz konusu ifade; “Ruhlar / nefisler –eşleriyle- birleştirildiği zaman,..”(Tekvir, 81/7) mealindeki ayetin bir  açıklamasıdır. Ayette fiil meçhul olarak kullanılmışsa da, işi yapan Allah olduğundan, söz konusu ifadede açık özne olarak yer almıştır. Ancak ayette söz konusu ruhların birleşeceği eşlerin neler veya kimler olduğu konusunda farklı görüşler vardır; bunları şöyle sıralamak mümkündür:

a. Ruhlar / cesetlerle birleşip yeniden dirilecek ve mahşer meydanına gidecekler.

b. Her ruh sahibi, kendi akranlarıyla bir araya gelecektir. Peygamberler peygamberlerle, veliler velilerle, şehitler şehitlerle mahşerde-cennette, birlikte olacaklar.  Kâfirler de kâfirlerle, münafıklar münafıklarla, Yahudiler Yahudilerle, Hıristiyanlar Hıristiyanlarla mahşerde-cehennemde birlikte olacaktır.

c. İnsanlar mahşer günü üç gruba ayrılır, her insan  kendi konumuna uygun olan grupta yer alacaktır. Daha başka görüşler de vardır.( Taberî, Razî, İbn Kesir, Alusî, ilgili ayetin tefsiri).

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun