Repo, faiz işleminin herhangi bir kısmında görev almak caiz mi?

Soru Detayı

- Ben bir kamu kurumunda finansman bölümüne atandım. Şubemiz gereği kurumun tüm parasal işlemleriyle biz ilgileniyoruz. Bu işlemlerin bir kısmı da kamu bankalarıyla ilgili oluyor. Büyük kısmı faizsiz işlemler olsa da yasa gereği repo işlemlerini de memurlar yapmak zorundaymış. Ben henüz böyle bir işlem yapmadım.
- Fakat günün birinde bu repo işleminin herhangi bir kısmında görev alırsam bunun bana vebali olur mu?
- Yaptığım iş ve kazandığım para harama mı döner?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşlerinin çoğu meşru olan bir kurumda çalışmanız caizdir, işlerin ancak azı haram ise, o haram olanı sizin yapmanız caiz olmaz.