Recebin 27. günü oruç tutana, 60 yıllık oruç sevabı verilir sözü hadis mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet şöyledir:

“Kim Receb'in yirmi yedinci günü oruç tutarsa, ona altmış ayın orucu yazılır. O gün Cibril'in Risalete indiği gündür.”

İbn Hacer’in Ebu Muaz eş-Şah el-Mervezi'nin Cüz'ünden rivayet ettiği ve Şehr b. Havşeb yoluyla Ebu Hureyre'den gelen bu rivayet, “Mevkuf” haberdir, yani sahabi sözüdür. Ayrıca bu rivayetin senedinin zayıf olduğu belirtilir. (bk. İbn Hacer el-Askalani. Tebyinu'1-Aceb Bi Ma Verede Fi Şehri Receb: s. 65)

Hadis alimlerine göre, İslam ahkamıyla ilgili hadislerin sahih olması gerekir. Ancak amellerin faziletleriyle ilgili olan hadisler zayıf da olabilir. (bk. Leknevi, el-Ecvibetü’l-fazıla, s. 55)

Recebin 27. gecesi, Miraç mucizesinin olduğu gecedir.

Mübarek gecelere ve o geceyi takip eden günlere özel bir önem vermenin herhangi bir sakıncası yoktur. Bu gecelerde bol bol nafile namaz kılmanın ve sair ibadetlerle meşgul olmanın, ayrıca gündüzlerinde oruç tutmanın müstehap olduğu ifade edilir.

Ancak bunu yaparken, hakkında sahih hadis bulunmayan özel ibadet türlerini, sünnetle sabit olmuş gibi değerlendirmemeye dikkat etmek gerekir. Bunlar arasında zayıf bazı rivayetlerde yer alanlarla amel ederken de amellerin faziletleri konusunda zayıf hadisle amel edilebileceğini söyleyen ulemanın bu görüşlerini de dikkate almak güzel olur.