"Rabbinin rızasına ermek için sabret." (Müddesir, 74/7) ayetini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Rabbinin rızasına ermek için sabret." (Müddesir, 74/7)

Bu ayette Hz. Peygam­ber (asm)'in, insanlığı uyarma görevini yerine getirirken birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalacağına işaret edilmiş ve Allah'ın rızasını kazanmak için bu sıkıntılara sabret­mesi emredilmiştir.(İbn Âşûr, XXIX, 298)

İbrahim en-Nehai ise şöyle izah etmiştir: "Verdiğin şeylerden dolayı kar­şılık bekleme. Onların karşılığında Rabbine sabret, fedakârlıkta bulun."

Bu hitap Peygamber Efendimize (asm) olduğu gibi, bütün Müslümanlara da yapılmıştır.