Peygamberimiz'in peygamberliği konusunda şüpheye düşen kafir olur mu? Küfre düşüren vesvese ile küfre düşürmeyen vesvese nasıl ayırt edilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın aklına gelen şüphelerden dolayı o kimse kafir olmaz. Bunlar vesveseden ibarettir. Vesvese ise şeytana aittir. İnsanın vesveseye düştüğünün en açık delili aklına gelen şüphelerden dolayı rahatsız olmasıdır. Vesvesenin hiç bir çeşidi insanı küfre düşürmez.

Hz. Peygamber (sav)'ın ashabından bir kısmı ona sordular:

"Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz."

Hz. Peygamber (sav):

"Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler,

"Evet!.." deyince:

"İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez) dedi."

Diğer bir rivayette: "(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah'a hamdolsun." demiştir.

(Müslim'in İbnu Mes'ud (ra)'dan kaydettiği bir rivayet şöyledir: "Dediler ki: "Ey Allah'ın Resulü, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercih eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)". Hz. Peygamber (sav): "Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir." cevabını verdi.") [Müslim, İman 209 (132); Ebu Davud, Edeb 118 (5110)]