Vesveseler imanımıza zarar verir mi? Bir anlık küfür küfür müdür? İman kalpte mi olur, yoksa aklın da tasdik etmesi gerekir mi?

Soru Detayı
Bir gün evde otururken kendi kendime -haşa- Allah yoktur, dedim ve bu sözü beş-altı saniye tasdik ettim sandım.Bu öyle bir his ki küfrü bir süre tasdik ettim zannına kapıldım ve beni korkunç bir buhran kapladı Allah'ı inkar ettim diye çok üzüldüm. Bir anlık küfür küfür müdür? Mesela şu an Allah'ın varlığını kabul ediyorum, o an sanki kalbimde inkarı tasdik ettim zannına kapıldım. İman kalpte mi olur, yoksa aklın da tasdik etmesi gerekir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan, aklına veya kalbine gelen bu tür düşüncelerden dolayı küfre girmez.

Hz. Peygamber (asm)'ın ashabından bir kısmı ona sordular:

"Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Hz. Peygamber (asm):

"Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler,

"Evet!.." deyince:

"İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)" dedi." (Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118)

Diğer bir rivayette: "(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah'a hamdolsun." (Ebu Davud, Edeb 118, no: 5112) demiştir.

Müslim'in İbnu Mes'ud (ra)'dan kaydettiği bir rivayet şöyledir:

"Ey Allah'ın Resulü, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercih eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)." dediler. Hz. Peygamber (asm):

"Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir." cevabını verdi." (Müslim, a.y.)