İbrahim en Nehai kimdir?

Soru Detayı

- Selef-i Salihinden midir?
- Hangi devirde yaşamıştır?
- Ayrıca kendisi tefsirci midir; görüşleri sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbrahim en-Nehai, hadis ravisidir. Meşhur hadis otoritelerinden İbn Maîn, Nesâî, Darekutnî, Iclî ve İbn Hibban tarafından “sika”, yani güvenilir olarak kabul edilen ünlü bir zattır.(İbn Hacer, Tehzib, I, 126).

İbrahim en-Nehai, aynı zamanda Kufe’nin ünlü fakihlerindendir. İmam-ı Azama’ın hocası olan Hammad b. Ebî Süleyman’ın da fıkıh hocasıdır. Tabiin devrinde yaşamıştır.(bk. İbn Hacer, e.g.e, III, 16; el-Fıkhu’l-İslamî, I, 30).