Peygamberimiz vefat ederken neden acı duymuştur?

Soru Detayı

- Hz. Aişe (ra.)’nın Hz. Peygamber'in (s. a. v) vefatının şiddetini gördükten sonra artık hiç kimsenin ölümünün kolay oluşuna imrenmem diye bir sözü var mıdır?
- Bir de hocam Peygamber Efendimizin Şehitlerin can verişini karınca ısırmasına benzettiği hadisi var. Peki şehitler çok hafif bir acı duyuyorsa, şehitlerden üstün olan Peygamber Efendimiz neden acı duymuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis rivayeti sahihtir. (bk. Buhari, h. no: 4446)

Fakat kanaatimizce hadisin tercümesi soruda olduğu gibi başka yerlerde de doğru değildir. Özellikle “artık hiç kimsenin ölümünün kolay oluşuna imrenmem” cümlesi metinde “La ekrehu” şeklindedir. Bunun manası şöyledir:

“Hz. Peygamberin ölümünün şiddetini gördükten sonra artık hiç kimse için ölüm şiddetini çirkin / kerih görmem.”

Yani: Ölümün şiddetli sekerat ile bitmesini, bundan böyle kimsenin kötülüğünü gösteren bir alamet olarak değerlendirmem, bu durum onun kötü insan olduğu anlamına gelmez demek istiyor.

Demek ki, vefat etmeden önce peygamberler de acı çekebilir, bu durum onların makamlarının daha da artmasına vesile olur.