Peygamberimiz (s.a.v.) üç yüz süvari ile birlikte, Yemen'de bulunan Mezhiçlere giderek onları İslâmiyete dâvet etmek vazifesiyle görevlendirdiği Hz. Ali'ye, hangi tavsiyelerde bulundu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hicretin 10. senesi, Ramazan ayı. (Milâdî 631.)

Bu tarihte Resûl-i Ekrem Efendimiz, Hz. Ali'ye, Yemen'de bulunan Mezhiçlere gidip onları İslâmiyete dâvet etmek vazifesini verdi. Hz. Ali ile birlikte üç yüz süvari vardı.1

Peygamber Efendimiz, uğurlayacağı sırada Hz. Ali, "Yâ Resûlallah! Nasıl yapacağım?" diye sordu.

Peygamber Efendimiz şu tâlimatı verdi:

"Onların topraklarına girinceye kadar yürü. Mıntıkalarına girince onları 'Lâ ilâhe illallah' demeye dâvet et."

"Eğer, 'Lâ ilâhe illallah' derlerse, onlara namazı emret. Zekâtlarını da alarak, fakirlerine dağıt. Başka bir şey de isteme."

"Şunu da bil ki, Allah'ın senin vasıtanla bir kimseye hidâyet ihsan etmesi, sana üzerinde güneşin doğduğu her şeyden Allah'ın yanında daha hayırlıdır."

"Onlar seninle çarpışmadıkça sen de onlarla çarpışma!"2

Hz. Ali, bu emir üzerine mâiyetindeki mücahidlerle Yemen mıntıkasına vardı. Kendisini karşılayan halkı Müslüman olmaya çağırdı. Halk bu dâvete icabet etmeyerek karşı koydu.

Bunun üzerine Hz. Ali, ordusunu düzene soktu ve onlarla çarpıştı. Mücahidlere karşı duramayan düşman, sonunda dâvete icâbet etmeye mecbur kalıp, Müslüman olmayı kabul etti.

Reislerinden bazıları gelerek Müslüman olduklarını ve arkalarında bulunan kabilelerinin de temsilcileri bulunduklarını bildirdiler. Zekâtlarını da getirip Hz. Ali'ye teslim ettiler.

Hz. Ali daha sonra, Vedâ Haccı sırasında gelip Peygamberimiz (s.a.v.)'e kavuştu.3

Dipnotlar:

1. Tabakât, 2:169; Taberî, 3:159; İnsanü'l-Uyûn, 3:225.
2. Megazî, 3:1079.
3. Müsned, 3:320.