Peygamberimiz Hz. Muhammed, kızını bir müşrik olan Ebu'l-As'a neden vermiştir? Bunların çocukları olmuş mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'in emir ve yasakları bir anda olmayıp, tedricen yirmi iç yılda gerçekleşmiştir. Bu nedenle soruda geçen konu, henüz böyle bir yasağın olmadığı bir dönemde olmuştur. (İbn Hişam, Sire, 2/306)

Nitekim, din farkından dolayı "evlenmek" yasak olmadan önce, "Hz. Peygamberin iki kızı Rukiyye ve Ümmü Gülsüm Ebû Leheb'in oğullarıyla evli mi yoksa nişanlı mı diye elimizde kesin bir bilgi" olmamakla birlikte; İslama karşı azılı düşman olan Ebû Leheb'in karısı oğullarını Peygamber Efendimizin (asm) kızlarından boşanmalarına baskı yaptı ve öyle de oldu.

Diğer taraftan Hz. Peygamber (asm)'in kızı Zeynep, Hz Hatice'nin kız kardeşinin oğlu olan "Ebu'l-As” ile evlenmişlerdi, Müslüman olmayanlar, Zenep'in boşanmasını kocasından ısrarla istemişlerse de Ebu'l-As bunu kabul etmemiştir.

Bu nedenle de, Hz. Resûl-i Ekrem, Medine'ye hicret ettiği halde, kocasının müsaade etmeyişi sebebiyle değerli kerimesi Hz. Zeyneb Mekke'de kalmak zorunda bırakılmıştı. Ancak, rahmet-i İlâhî Ebû'l-Âs'ı Bedir Muharebesinde Müslümanların eline esir düşürmekle, Hz. Zeyneb'in imdadına yetişiyordu. Peygamber Efendimiz (asm), esirler arasında bulunan Ebû'l-Âs'ı fidye almaksızın serbest bırakınca o da bu taltife bir karşılık olsun diye Hz. Zeyneb'i Mekke'ye varır varmaz, Medine'ye muhterem pederinin yanına göndermişti.

Hicretin 7. yılında Ebû'l-Âs da Medine'ye gelerek Müslüman oldu. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (asm), kızı Hz. Zeyneb'i Ebu'l-As'a mehirsiz olarak tekrar nikahlamıştır. (Tabakât, 8/33)