Peygamber iki kapak arasında bulunandan başka bir şey bırakmadı, sözü ne demektir?

Soru Detayı

- Abdülaziz İbn Rufey’ şöyle dedi: Ben Şaddat İbn Ma’kıl ile beraber İbn Abbas’ın yanına girdim. Şaddat İbn Ma’kıl, Abbas’a: Peygamberimiz sadece Kuran’ı mı bıraktı ki ibni Abbas bunu söylüyor...
- Hadisler eğer Peygamberimiz tarafından bırakılmamış ise bu ne demek oluyor ve nasıl anlamalıyız?

–“Peygamber (s) bir şey bıraktı mı?” diye sordu. İbn Abbas: - Mushaf ‘ın iki yanını kuşatan ciltler arasında bulunandan başka bir şey bırakmadı, dedi. Biz yine beraberce Muhammed İbnu’l -Hanefiyye’ nin yanına girdik ve ona da aynı suali sorduk. Muhammed İbnu’l-Hanefiyye de: - İki kapak arasında bulunandan başka bir şey bırakmadı, dedi. (Buhari, Fedailü’l-Kur’an 39)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, soruda geçen rivayet kaynağı verilen yerde geçmeketdir.

Bunun manâsı, Peygamber (asm), kendisinden mîrâs alınacak hiçbir mal ve hiçbir şey bırakmamış olduğudur.

Nitekim Cuveyriye'nin erkek kardeşi olan Amr İbnu'l-Hâris de: Rasûlullah (asm) dînâr, dirhem, erkek köle, dişi köle ve hiçbir şey bırakmadı, demiştir.

Ebü'd-Derdâ'nın hadîsinde "Peygamberler altın para ve gümüş parayı mîrâs bırakmadılar, onlar ancak ilmi mîrâs bırakmışlardır. Her kim bu ilim mîrâsından almışsa, işte o bol bir pay almıştır." buyurmuştur.

İşte bunun için İbn Abbâs da "Peygamber ancak iki kap arasındakini, yânî Kur'ân'ı bırakmıştır." demiştir.

Sünnet, Kur'ân'ı tefsîr edici, beyân edici ve açıklayıcıdır. Yânî sünnet, Kur'ân'a tâbi'dir. En büyük maksûd Yüce Allah'ın Kitâbı'dır.

Nitekim Yüce Allah buyurmuştur:

"Sonra biz o kitabı kullarımızdan süzüp seçtiklerimize miras bıraktık. Onlardan da nefislerine zulmeden var, orta yolu tutan var, Allah'ın izniyle hayırlarda ileri geçenler var. İşte bu büyük lütuftur." (Fâtır, 35/32).  (bk. İbn Kesîr, ilgili ayetin tefsiri)