Canlı bir hayvanı, et karşılığında satmak caiz midir?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimizin (asv), “canlı hayvanın et mukabilinde satılmasını yasakladığı" rivayet ediliyor.
- Buna göre canlı bir hayvanı, et karşılığında satmak caiz değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu hadisin değişik varyantları vardır. Said b. el-Müseyyeb'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m) “Canlı hayvanın et karşılığında satışını yasaklamıştır.” İmam Malik bu rivayeti mürsel olarak rivayet etmiştir. (Muvatta, Buyu, 64, 66)

Şevkanî, bu değişik yollardan gelen rivayetlerin yekunu bu hadisle istidlal edilebileceğini göstermektedir, demektedir. (bk. Neylu’l-Evtar-Beyrut, 1416/1996- 5/226)

Hanefilerin dışında, -bu hadisi delil olarak kabul eden- üç mezhep alimlerine göre, “canlı bir hayvanın et mukabilinde satılması” caiz değildir. Çünkü et ile hayvan aynı cinsten -rebevî mallardan / olduğu için aralarında faiz cereyan eder. (bk. V. Zuhaylî, İslam Fıkhı, Risale yay. 5/520-523)

Hanefilere göre canlı hayvan tartılmayan, et ise tartılan türden olduğu için aralarında faiz cereyan etmez. Hangi şekilde olursa olsun, canlı bir hayvanı et mukabilinde satılması caizdir. (Fethu’l-Kadîr, V, 290; Bedâyi, II, 189; bk. Zuhaylî, a.g.e).