Peçeli hanımlar ihrama girdiklerinde de peçe yapabilirler mi?

Soru Detayı

- Bir sorunun cevabında; ihramlıyken peçenin yüze temas etmemesi gerektiğini belirtmişsiniz. Bunu nasıl önleyebiliriz? Yani ister istemez yüze temas eder diye düşünüyorum. Şu an peçe takmadığım için bilmiyorum, ama bence yüze mutlaka temas eder..
- İnşallah ileride peçe yaptığım zaman hac veya umreye gidersem, bu yüze temas etme durumu nasıl çözülebilir?
- Ya da normalde hac veya umreye giden peçeli hanımlar nasıl yapıyorlar bunu?
- Kadın hiç peçe yapmadan yüzü açık ihrama girse bir sakıncası olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Asıl kural, ihrama giren kadınların yüzlerinin açık olmasıdır. Bütün alimlerin ittifakıyla, erkeklerin başlarını ve yüzlerini kapatmaları haram olduğu gibi, kadınların da yüzlerini kapatmaları haramdır. (bk.V. Zhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 3/234)

- Bu hükmün dayanağı “İhrama giren kadın yüzüne peçe takmaz ve ellerine eldiven giymez.” (Buhari, Cezau’s-Sayd, 13) manasındaki hadis-i şeriftir.

- Maliki mezhebine göre, bir fitne ihtimali varsa, ihramlı kadın dikişsiz ve ilintisiz bir şekilde başından aşağı bir peçe örtmesi caizdir.

- Hanbelilere göre de yabancı erkekler ihramlı kadının çok yakınında olduğu takdirde, başının üzerinden yüzünü kapatacak şekilde bir örtüyü salıverebilir.

- Hanefi ve Şafii alimlerine göre, ihramlı kadın -bir fitne ihtimali olmasa da- başının üzerinden yüzünün tenine dokunmayacak şekilde bir örtü örtmesinde bir sakınca yoktur. Bu tedbir tahtadan yapılmış veya (kasnak gibi) benzeri bazı dayanaklarla gerçekleştirilebilir.

Bu iki mezhebe göre, eğer bir kasıt olmaksızın tahtalar düşer de peçe yüzün derisine değerse, derhal kaldırdığı takdirde bir fidye gerekmez. Şayet bu durumda biraz beklerse veya bunu kasıtlı yaparsa fidye vermesi gerekir. (bk.Zuhayli, a.y)

Fidye ise bir küçükbaş hayvanı kesmekle gerçekleşir. (bk. Zuhayli, 3/281)

- Bildiğimiz kadarıyla, şu anda hac veya umreye giden kadınlar genellikle yüzü açık olarak ibadetlerini yaparlar.