Nusayrilerin kestiği hayvan yenir mi?

Soru Detayı

- Ben aşırı batıni gulat fırkası olan Nusayri inancına sahip olan bir ailede doğdum. Yani Aleviden farklı olarak temelde Hz. Ali'yi ilahlık mertebesine çıkaran inanç. Sonra ehli sünnet vel cemaat inancı nasip oldu. Ailem ise hala Nusayri inancına sahip.
- Zahirde Allah tektir demekle birlikte batında Allah 7 defa farklı kişiliklerde yeryüzüne inmiş, son olarak da Allah Hz. Ali olarak yeryüzünde görünmüştür inancı vardır.
- İbadetlerinde de Hz. Ali ye ilah denmektedir. Temelde ilah olarak Hz. Ali'yi yüceltmekle birlikte, bir hayvan kurban ederken Allah'ın adını zikredip besmele ile keserler.
- Benim, akrabalarımın kestiklerini yemenin hükmü hususunda tereddüdüm var. Onların kestiği helal midir haram mıdır?
- Yememizde bir mahsur var mıdır? Yoksa caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu (anlatılan) itikadda olan kimselerin kestiği hayvanların eti helal değildir.