Neml Suresi 16. ayette anlatılan, kuş dili öğretilmesinin anlamı nedir?

Soru Detayı

- Kuş dili bilince ne oluyor ve ne işe yarıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuş dilini bilen Hz. Süleyman (as) bu sayede, Hüdhüd isimli kuşu  yer altından su çıkarmakta kullanmış, ordunun suyunu temin etmiştir. Sebe’ kraliçesine Hüdhüd ile mektup göndermiş ve sonuçta onların iman edip teslim olmalarına vesile olmuştur.

"Süleyman Davud'a vâris oldu ve dedi ki: Ey insanlar! Bize kuşdili öğretildi." (Neml, 27/16)

mealindeki ayet ile

 "Toplu halde kuşları onun (Davud'un) emri altına vermiştik." (Sâd, 38/19)

meâlindeki âyet, Hz. Davud (a.s) ve Hz. Süleyman (a.s)'a çeşitli kuşdillerinin öğretilmesi yanında o kuşların hangi işe yaradıklarını gösteren istidat ve kabiliyet dilleri ve hünerlerinin de öğretildiğini ifade etmektedir. (bk. Sözler, s. 270)

Madem yeryüzü, Rahman olan Allah'ın bir nimet sofrasıdır. İnsanın şerefine kurulmuştur. Öyle ise, o sofradan istifade eden diğer hayvanlar ve kuşların çoğu insanın emrine verilip ona bir nevi hizmetkâr olabilir. Nitekim Allah'ın lütfüyle, en küçük canlılardan sayılan bal arısı ile ipek böceğinden hârika bir tarzda istifade edilmektedir. Yine güvercinlerin bazı işlerde kullanılmaları ve papağanların konuşturulması gibi, insanlık medeniyetine güzellikler katan işler başarılmıştır.

Bu yapılanlar gösteriyor ki, eğer insanoğlu çalışır, diğer canlıların ve kuşların kabiliyetlerini ve hünerlerini öğrenirse, onlara çok önemli işler gördürebilir. Meselâ: Çekirge âfetinin istilâsına karşı, çekirgeyi yemeden mahveden sığırcık kuşlarının dili bilinse ve harekâtı tanzim edilse, ne kadar faydalı bir hizmette ücretsiz olarak istihdam edilebilirler.

İşte bu âyetler, kuşlar gibi bazı canlıları, telefon ve fonograf gibi, bazı cansız âletleri konuşturmanın faydalı yönlerine dikkat çekiyor ve insanları bu işlere teşvik ediyor. (bk. a.g.e., 270-271)