Ne mutlu Türküm diyene, hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir, demek caiz mi?

Soru Detayı

- Ne mutlu Türküm diyene, sözünü diğer ırkları küçümsemeden ve asabiyete kaçmadan ırkçılık yapmadan söyleyebilir miyiz?
- Mesela Avrupa’da Türk dendiği zaman akla Müslüman geliyor.
-  Ayrıca, hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir yazıyor mecliste. Kuran hakimiyet Allah’ındır diyor burada bu iki hakimiyet arasındaki fark nedir?
- Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir demek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İyi niyetli insanlar şunu unutmasınlar:

Bu ülke şeriatla yönetilmiyor. Siyasi hakimiyet de sözde laik demokrasiler de halka ait oluyor. Halkın temsilcileri anayasa ve kanun yaparken ilâhî talimatı kaynak olarak kullanmıyorlar.

İslam’ın adı Türklük değildir, İslam'dır. Türklük bir etnik aidiyettir. Bir kimse bulunduğu çevrede böyle kullanıldığı için “Müslümanım” manasında “Türküm”  diyorsa, bunda sakınca yoktur. Bunun dışında bir insan etnik aidiyetinden de mutlu ve memnun olabilir; Müslüman ise bu hakkı başka aidiyetler için de meşru görecek ve asla tefrikaya sebep olacak bir şekilde kullanamayacak.