Namazda salavat ve rabbenadan sonra hangi dualar okunabilir?

Soru Detayı

- Cemaatle namazda son oturuşta salavatları ve rabbena dualarını okuduktan sonra imam selam verinceye kadar başka dualar okuyabilir miyiz?
- Eğer okuyabilirsek hangi dualar okunabilir? Örnek verirseniz memnun olurum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kılan kişinin Salli-Barik dualarının ardından Kur'an ve sünnetten seçilmiş dua metinleri okuması bütün mezheplere göre müstehaptır.

Esasen namazda son oturuşta Tahiyyat'tan sonra dua makamıdır. Bu nedenle kişi Salli-Barik dualarından sonra, Kuran'daki veya sahih hadislerdeki dualardan (Arapça olarak) okuyabilir.

Örnek olarak şu ayetler verilebilir:

رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ اِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةًۚ اِنَّكَ اَنْتَ الْوَهَّابُ

Rabbenâ la tuziğ kulubenâ ba'de iz hedeytenâ veheb lenâ min ledunke rahmeh, inneke entel vehhâb.

Rabbimiz! Bizi doğru yola eriştirdikten sonra kalplerimizi saptırma, bize tarafından bir rahmet bağışla. Hiç kuşku yok, lütfu bol olan yalnız sensin.

 رَبَّنَٓا اِنَّكَ جَامِعُ النَّاسِ لِيَوْمٍ لَا رَيْبَ فٖيهِؕ اِنَّ اللّٰهَ لَا يُخْلِفُ الْمٖيعَادَࣖ

Rabbenâ inneke câmiun nâsi li yevmin lâ raybe fîh, innallâhe lâ yuhliful mîâd.

Rabbimiz! Muhakkak sen insanları geleceğinde asla şüphe olmayan bir günde toplayacaksın. Şüphesiz Allah sözünden dönmez.

رَبَّنَٓا اٰمَنَّا بِمَٓا اَنْزَلْتَ وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدٖينَ

Rabbenâ âmennâ bi mâ enzelte vetteba'nar resûle fektubnâ meaş şâhidîn.

 “Rabbimiz! İndirdiğine inandık ve peygambere tabi olduk; artık bizi şahitlerle beraber yaz.” (Al-i İmran, 3/8, 9, 53)

وَالَّذٖينَ يَقُولُونَ رَبَّـنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذَابَ جَهَنَّمَࣗ اِنَّ عَذَابَهَا كَانَ غَرَاماًࣗ

Vellezîne yekûlûne rabbenasrif annâ azâbe cehenneme inne azâbehâ kâne garâmâ.

“Ey Rabbimiz, derler; bizi cehennem azabından uzak tut; çünkü onun azabı bitip tükenme bilmez.”

وَالَّذٖينَ يَقُولُونَ رَبَّـنَا هَبْ لَنَا مِنْ اَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ اَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقٖينَ اِمَاماً

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrete a'yunin vec'alnâ lil muttekîne imâmâ.

Onlar, “Ey Rabbimiz!” derler, “Bize mutluluk getirecek eşler ve çocuklar bahşet; bizi günahtan sakınanlara öncü yap!”. (Furkan, 25/65, 74)