Namazda pardesüyü düzeltmek namazı bozar mı?

Soru Detayı
Bazen pardesüyle kılmak zorunda kalıyoruz. Tabi kılarken özellikle de secdeye giderken pardesüyü toplamam gerekiyor ve topluyorum . Uygun olmadığını söylediler doğru mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Pardesüyü iki el ile düzeltmek namazı bozmasa da mekruhtur. Bu bakımdan mümkün mertebe düzeltmemeye dikkat edilmelidir. Ancak ayaklarınızın altına giriyorsa ve dengenizi kaybetme gibi bir durum varsa o takdirde toplayabilirsiniz. Bunda zaruret vardır.