Namazda kusulursa namaz ve abdest bozulur mu? Ağza gelen kusmuğu yutmak namazı bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (s.a.s.),

"Kusuntu abdesti bozar." (Tirmizî, Tahâre, 64)

buyurmaktadır. Kusma ağız dolusu değilse abdest bozulmaz. Kusmuk; yemek, su veya safra gibi bir madde olabilir. Kusuntunun, azar azar geleni dahi bir araya toplanınca ağız dolusu miktarına ulaşıyorsa, abdesti bozar.

Namazda Kusmak: Namazda ağız dolusu kusmak abdesti bozarsa da namazı boz­maz. O halde bu durumda olan kimse, başka bir harekette bulunma­dan yeniden abdest alırsa, namazı kaldığı yerden tamamlayabilir. Ağız dolusundan az solursa, ne abdesti, ne de namazı bozulur.

Ağız dolusu kusar ve fakat onu ağzında tutması mümkün oldu­ğu halde yutarsa, hem abdesti, hem namazı bozulur. Ama ağız dolu­su değilse, Ebu Yusuf'a göre, namazı bozulmaz. İmam Muhammed'e göre bozulur. Burada ihtiyata uygun olan, İmam Muhammed'in gö­rüşürdür. (Fetâvâ-yi Kaadıhan - Fetâvâ-yi Hindiyye.)

Kişi kendini kusmaya zorlar da ağız dolusu kusmuk çıkarsa, namazı bozulur. Daha az olursa bozulmaz. (El-Muhit / Radıyüddin Serahsî - Mecmeu'l-enhür.)

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/350.)