Namazda ayetleri tekrarlamak namazı bozar mı? Münferit namaz kılarken, kıraat esnasında, suredeki bir kelimeyi düzgün okuyacağım diye üç belki de dört kere geriye dönüp tekrar okumak namazı bozar mı?

Soru Detayı
Münferit namaz kılarken, kıraat esnasında, suredeki bir kelimeyi düzgün okuyacağım diye üç belki de dört kere geriye dönüp tekrar okumak namazı bozar mı? Özellikle harf mahreçleri açısından yapıyorum bunu...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse namaz kılarken aşırı derecede bir hata ile Kur'an okuduktan sonra, dönüp sahih şekilde okusa, namazı caiz olur. Ancak ayetleri doğru okuduğu halde tekrarlamak mekruhtur.

Deniliyor ki, bir namaz birçok yönlerden sahih olduğu halde, bir yönden bozuk olsa, ihtiyat olarak bozulduğuna hüküm verilir. Bundan kıraat hususu müstesnadır; çünkü bunun üzerinde çoğunluk bakımından düzgün okuma güçlüğü vardır. Onun için sıhhat yönü tercih edilir.

Namazda iken Kur'an-ı Kerim'i tecvitsiz okumak namazı bozmaz. Namazda yapılan bazı hataların namazı bozmadığını ifade edelim. Özellikle birbirne benzeyen harfleri karıştırmak namazı bozmaz. Bununla beraber namazdaki sureleri ve duaları tecvitli okumak en güzelidir.