Namaz vakti her sene aynı mı olur?

Soru Detayı

- Namaz vakitleri her yıl aynı günde yine aynı mı, yoksa değişir mi?
- Mesela bugün öğlen namazı (İstanbul saatiyle) 13:10’da başlıyorsa gelecek yılın bu günüde mi aynı olacak bu?
- Diyanet İşleri Başkanlığı bunu nasıl yapıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği bilgi şöyledir:

Namaz vakitleri hesaplanırken, Güneş'in görünür hareketleri esas alınmaktadır. Namaz vakti hesaplanacak yerleşim yeri için, coğrafi enlem ve boylamlar kullanılarak, günlük olarak Güneş'in koordinatları ile Din İşleri Yüksek Kurulunun belirlediği kriterler sonucu namaz vakitleri hesaplanmaktadır.

Dört yılda bir, bilindiği üzere Şubat 29 gün olduğu için her sene aynı gün aynı dakikada namaz vakti olmayabilir. Fakat bu fark bir dakikayı geçmez.

[email protected] mail adresine sorunuzu gönderebilirseniz tablolar hâlinde örnekler gösterebiliriz.