Ayete göre karanlıkta sabah namazı kılınmaz mı?

Soru Detayı

- Bakara 187. ayete göre karanlıkta sabah namazı kılınmaz mı?
- Diyanetin belirlediği imsak vaktinde hava karanlık oluyor?
"Fecirde beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyin, için. Sonra orucunuzu geceye kadar sürdürün." (Bakara, 2/187)
- Bu ayet oruç için ama orucun başlama vakti ve sabah namazını kılabildiğimiz vakitler (imsak) aynı olduğuna göre imsak vaktini siyah iplikten beyaz iplik ayırt edilince olduğunu anlamaz mıyız?
- Ben Diyanet'in belirlediği imsak vaktinde ne zaman namaz kılmak için kalksam, havaya bakıyorum ve hava karanlık oluyor, hiç beyazlık göremiyorum. Bu Diyanet'in imsak vaktinin yanlış olduğu anlamına mı geliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Diyanet İşleri Başkanlığı Takviminde yer alan namaz vakitleri, Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından Kuran ve Sünnetteki bilgilere uygun olarak belirlenmektedir.

Başkanlığımız takvimlerinde, fakihlerimizin daha ihtiyatlı olarak kabul ettikleri fecrin ilk belirmeye başladığı vakit, imsak saati olarak alınmaktadır. Yapılan gözlemler neticesinde bu anın Güneş'in ufkun 18 derece altında olduğu zamana denk geldiği görülmüştür.

Bu uygulama ilmi veriler ve ilk dönemlerden itibaren Müslüman astronomların fecir tanımları ile de örtüşmektedir.

Günümüzde, İslam ülkeleri tarafından yapılan takvimler de aynı ölçü doğrultusunda hazırlanmaktadır.