İmsak vaktinden sonra vitir ve teheccüd namazı kılınır mı?

Soru Detayı
Sitenizdeki imsak ile ilgili yazıda "Hz. Bilâl'in vaktinden önce ezan okuması, namaza davet için değil, uykuda olan uyansın, oruç tutacak olan sahûrunu hemen yesin, gece namazında olan kısa kesip vitre başlasın içindir." yazıyordu. İmsak vakti ile sabah namazı vakti girdiğine göre, vitir kılınabilir mi ya da teheccüd? Ve Ramazan ayında ezan okunana kadar yiyip içilebildiği halde, diğer günlerde niye imsak vakti esas alınıyor?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Vitir veya teheccüt namazı imsak vaktinden biraz öncesine kadar kılınabilir.

Ramazan dışındaki aylarda sabah ezanı vaktin sonuna doğru okunmaktadır. Ramazanda ise sabah namazının giriş vakti olan imsak vaktinde okunmaktadır. Farklılık bu uygulamadan kaynaklanmaktadır.