Namaz konusundaki tembellikten nasıl kurtulurum?

Soru Detayı

- Beni bu ülfetten, tembellikten kurtaracak ne olabilir; nasıl yapsam da namazlarımı kaza değil de eda yapsam?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir vakit namazı kasti olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa, ahirete borçlu olarak gidilmiş olur.

Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da işlenen günah için ayrıca tövbe istiğfar edip, Allah'tan af dikmek lâzımdır. Bunun için hem kaza, hem de tövbe edilmelidir.

İnsan günahlara karşı, musibetlere karşı ve ibadeti yapmaya karşı sabırla mükelleftir. Nefis namazdan hoşlanmaz, ama akıl, kalb, vicdan ve sair latifeler namazı ve ibadeti ister. Hak ve hakikat namaz kılınmasını ister. Allah ve Rasulü (asm) namazı emreder.

İşte kişi bu durumda tercihte bulunup ya nefsin veya sayılan bu şeylerin isteğine uyacak. Nefsin bu konuda ne kadar zayıf kaldığı aşikardır.

Namazın mana ve hikmetini bilerek kılmanız namaz konusunda sebat etmenize katkıda bulunacaktır.