Namaz kılarken (kıyamda, rükuda, teşehhüdde) nereye bakmak gerekir? Ben daha önce eğer yanlış yöne bakmışsam, namazlarımı kaza yapmam gerektirir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rükuda iken ayak uçlarına bakmak gerekir. Rükuda ayak uçlarına bakmak yerine kıbleye bakmak namazın sıhhatine mani değildir. Bundan dolayı sehiv secdesi veya kaza gerekmez. Rükuda kıbleye veya secde yerine bakmak namazı bozmaz. Namazlarınızı kaza etmenize gerek yoktur.

Namazın adabları:

a) Ayakta dururken secde yerine bakmak,

b) Rükû' halinde ise ayakların üstüne bakmak,

c) Otururken kendi dizlerine bakmak, başka tarafa gözleri çevirmemek,

d) Sağa selâm verirken sağ omuzuna, sola selâm verirken sol omuzuna bakıp etrafı taramamak,

e) Esnerken ağzı kapalı tutmaya çalışmak,

f) Ceket, pardesü, üstlük ve benzeri şeyler üzerinde bulunuyorsa, kollarını geçirmiş vaziyette bulunmak, (Bahr-i Raik, Îbn Nüceym.)

g) Dikkati tamamen namaz üzerine toplayıp kalbi başka şeyle meşgul etmemeye çalışmak.

(bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/253.)