Hac esnasında, Müzdelife’den imsak vaktinden önce ayrılmak, kurban cezasını gerektirir mi?

Soru Detayı

- Birkaç yıl önce Hac yapmıştım. Müzdelife’den ayrıldığımız vakit imsakten önce idi, onu iyi biliyorum. Ama büyük şeytana taş atarken imsak girdi mi girmedi mi bilemiyorum. Dün bir hocaefendi; "Eğer imsaktan önce Müzdelife’ den ayrılmışsanız, bir kurban kesmeniz gerekir. Eğer sabah namazında önce de büyük şeytanı taşlamışsanız, onun için de ayrıca bir kurban gerekir." dedi.

- Bu hususta beni aydınlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebinde Müzdelife vakfesinin zamanı, fecri sadık ile güneşin doğumu arasındaki zaman dilimidir. Bu süre zarfında Müzdelife’de bir anlığına bile bulunan kişi, Müzdelife vakfesini yapmış sayılır.

Ancak hastalık, düşkünlük, kadın-çocuk ve izdiham endişesinden korkan erkeklerin fecri sadığın doğuşunu, yani sabah namazı vaktinin girişini beklemeksizin bayram gecesi, gece yarısından biraz sonra (beş-on dakika sonrası) Müzdelife'yi terk edip Mina'ya gitseler, vakfeleri geçerli olup herhangi bir ceza gerekmez. Bu konuda Hanefi alimleri ittifak etmişlerdir. (bk. Ali Kârî, İrşadu's-Sari s.147; İbni Abidin, 2/ 511; Mecmeu'l-Enhur 1/ 192; İbnu'l-Humam, Şerhu fethi'l Kadir, 2/ 483)

Zira Peygamberimiz (asm) eşleri ve çocuklarını gece yarısından sonra Müzdelife'den Mina'ya göndermişlerdir.

Günümüzde izdihamın varlığı da bir gerçektir. Bu itibarla, yaptıklarınız doğru olup izdiham sebebiyle ifade ettiğiniz vakitte Müzdelife vakfesini yapmanızda ve şeytan taşlamanızda bir sakınca bulunmamaktadır.