Müstehcen görüntülerin yayınlandığı siteye uyarıda bulunmak nasıl olur? Bir-iki başlıkta "maşallah" kelimesinin kullanıldığını gördüm; fakat başlığa tıklamadım. Bu mübarek kelimenin kullanılması konusunda da nasıl bir uyarı şekli uygulamalıyız?

Soru Detayı
Sorum şu ki: Bir internet sitesinde aşırı müstehcen içerik yayınlanıyor. Ve site forum şeklinde; müstehcen içerikler toplanıyor, görüntüleniyor. Sitenin içeriğinin çok çok büyük kısmı bu yönde. Buradaki insanları nasıl uyarabiliriz?.. Bir de bir-iki başlıkta "maşallah" kelimesinin kullanıldığını gördüm; fakat başlığa tıklamadım. Bu mübarek kelimenin kullanılması konusunda da nasıl bir uyarı şekli uygulamalıyız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda dinimizin hükmü şöyledir: İsra suresinin 32. ayetinde Cenab-ı Hak,

"Sakın zinaya yaklaşmayın!"

buyuruyor. Buradaki "yaklaşmayın" emrinden hareketle İslam alimleri insanı zinaya götürebilecek her türlü amelin yasak olduğunu ifade etmişlerdir. Müstehcen resim veya görüntelere bakmayı da bu kategori içinde mütalaa edebiliriz. Bu sebeple bu tür resimlere bakmak haramdır.

Bütün günahlar ve ahlâkî bozulmalar müstehcene bakışla başlar, bakışın ısrarıyla gelişir, sonra fiilî günaha dönüşür. Üstelik gözler baktıklarının resimlerini de çeker, hayal arşivinde depo eder. Nereye gitse, nerede olsa artık çektiği bu resimler, hayal âleminde gözlerinin önündedir.

Rabbimiz mü’min erkek ve kadınlara şöyle buyurur:

“Mü’min erkeklere söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, mahrem yerlerini korusunlar. Bu onların arınmasını daha iyi sağlar. Allah yaptıklarınızdan şüphesiz haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar...”(Nur, 24/30, 31)

Kendisini haramdan muhafazaya çalışan Müslümanın durumunu da Peygamber Efendimiz (asm) şöyle anlatmaktadır:

“Bir kadının güzelliği bir Müslümanın gözüne çarpar da ondan gözünü çevirirse, Cenab-ı Hak o Müslümana lezzetini kalbinde duyacağı bir ibadet bahşeder.”(Müned, 5/264)

Mukaddes kelimeleri ve sözleri Allah'ın haram kıldığı bir şeyde kullanmak haramdır.