Müşrikleri neden gördükleri yerde öldürmemişler?

Soru Detayı

- Hz. Muhammed ve sahabeler müşrikleri öldürmek için neden savaşları beklemiştir, böyle savaş olacaklarını nereden biliyorlardı?
- Yani Ebu Cehil veya Ebu Süfyan gibi müşrikleri gördüğü an öldürmemiş de savaşta öldürmüş bunun sebebi nedir?
- Ve Hz. Muhammed bu savaşları neden beklemiştir? Bu savaşların olacağını biliyor muydu?
- Yani kısacası ayette de olduğu gibi Hz. Muhammed ve sahabeler müşrikleri neden gördükleri yerde öldürmemişler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunun birçok hikmeti olabilir:

a) Önce Mekke döneminde birkaç kişi olan Müslümanların müşrikleri öldürmeleri durumunda kendileri tamamen yok olacaklardı.

b) İslam dini adam öldürmek için değil, onları ıslah etmek için gelmiştir. Farzımuhal güçleri yetseydi ve onlar da müşriklerin çoğunu öldürselerdi, bu takdirde sahabelerin çoğunun imana gelmeden dünyadan göçmesi anlamına gelirdi. Bu ise İslam’ın hedefinde olmayan bir şeydir.

c) İslam’da savaş daha çok müdafaa savaşıdır. Müslümanların sonradan savaşmaları onların isteklerine bağlı değil, mecburi savaş olmuştur.