Müslüman olmak için her şeyi değiştirmem mi gerekiyor?

Soru Detayı

- İslam'ı seviyorum ama...
- Caz çalmayı seviyorum, yıllardır her gün çalışıyorum, Klasik konserleri ve caz konserlerini seviyorum.
- Ayrıca taş ve tahta yontuyorum, hayvan ve insan figürinleri yapıyorum.
- Ben İtalyalıyım ve yemeklerimle birlikte şarap içerek büyüdüm. Bunu da seviyorum.
- Latin Salsa dansını seviyorum.
- Bütün bunlar kim olduğumun ayrılmaz bir parçası. Müslüman olmak için tüm bunlardan vazgeçmem gerekiyorsa, İslam bana göre değil.
-  İslam'da kalmak istiyorum!!! Ama sevdiğim harika şeyleri yapmayı bırakmam gerekirse değil.
- 70 yaşındayım ve tüm bunları değiştirmek üzere değilim. Müslüman olmak için her şeyi değiştirmem mi gerekiyor?
- Bunu yaparsam, çok hayal kırıklığına uğrayacağım çünkü İslam'ı seviyorum... ama kim olduğum pahasına değil. Bilmeme izin ver lütfen. Şimdiye kadar ramazan orucu tuttum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hiç geciktirmeden Müslüman olun. Günah işleme ihtimaliniz sizin Müslüman olmanıza asla engel olmasın.

Yapabiliyorsanız hemen, değilse zaman içinde şarap (alkollü ve sarhoş edici, uyuşturucu nesneleri) içmeyi bırakın.

Diğer saydıklarınızı Müslüman olarak da İslam inancına, hükümlerine ve ahlakına aykırı olamadan yapabilirsiniz.

Resim ve heykelin müstehcen olmaması, bir de tapılan suretler, figürler olmaması gerekiyor.