Müslüman bir ülkede farklı inançlara sahip kişilere devlet ibadet ve eğitim mekanı açabilir mi? Din görevlileri atayabilir mi?

Soru Detayı

- Bir ülkede her inanca mensub kişilerden vergi alınıyor. Ve farklı dini inançları barındırıyor ise bu yönetimde bulunan hükümet bu insanların inanç eğitimi veya ibadet mekanları tahsil edebilir mi?
- Müslümanlarin yönetiminin altında olan Hristiyanlar için o yönetim cami açtığı gibi onlarında kilise açabilir mi?
- Veya Hristiyanlik inancı eğitimi ve ibadet vazifeleri için din görevlileri arayabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vergi almanın sebebi başkadır, onunla mabed yapma, papaz tayin etme arasında bir ilişki yoktur. Bu gibi haklar, barış yapılmış ise sözleşmelere bağlı olur.

Ayrıca İslam devletinde gayri müslimlere ve sapkın gruplara verilecek hakların Müslümanlara verebileceği zarar da göz önüne alınır.