İmam Şafi’ye göre kadın ellerini ve yüzünü açabilir mi?

Soru Detayı

- İbn Teymiyye Mecmuu’l-Fetava (5/110) adlı kitabında İmam Şafii'nin bir sözünü naklediyor, diyor ki: İmam Şafi demiştir ki el ve yüz avrete dahil değildir.
- İbn Teymiyye Mecmuu’l-Fetava  (5/110) adlı kitabında bu söz var mı?
- Kitabında İmam Şafii avret olmayan bölgeler için ne diyor?
- İbn Teymiyye Mecmuu’l-Fetava (5/110) adlı kitabındaki bu sayfayı Türkçe yazabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Soruda referans verilen yerde öyle bir bilgiye rastlayamadık.

- Başka bir yerde İbn Teymiye şunları yazmıştır:

Fıkıh alimleri yabancı kadına bakmanın caiz olup olmadığı konusunda ihtilaf etmişler.

Bazı alimlere göre, şehvetsiz olarak bir yabancı kadının yüzüne ve ellerine bakmak caizidir. Bu görüş, Ebu Hanife ve Şafii’ye aittir. Hanbeli mezhebindeki bir kavle göre de bu böyledir. (bk. Mecmuu’l-Fetava, 22/109-110)

Sorudaki kaynağın (cilt farkı, nüsha farkından olabilir) sayfa numarası (110) tuttuğuna göre, ilgili söz bu olabilir.

Arapça metin şöyledir:

تَنَازَعَ الْفُقَهَاءُ فِي النَّظَرِ إلَى الْمَرْأَةِ الْأَجْنَبِيَّةِ. فَقِيلَ: يَجُوزُ النَّظَرُ لِغَيْرِ شَهْوَةٍ إلَى وَجْهِهَا وَيَدَيْهَا وَهُوَ مَذْهَبُ أَبِي حَنِيفَةَ وَالشَّافِعِيِّ وَقَوْلٌ فِي مَذْهَبِ أَحْمَد

- İmam Şafii’nin şu sözü de onun -namaz kılan kadınla- ilgili görüşünü yansıtmaktadır:

وَكُلُّ الْمَرْأَةِ عَوْرَةٌ إلَّا كَفَّيْهَا وَوَجْهَهَا

Elleri ve yüzü hariç, kadın baştan aşağı avrettir. (el-Ümm, 1/109)