Muhammed Mustafa ismini koyabilir miyiz?

Soru Detayı

- Muhammed Mustafa ismini koymak mı yoksa koymamak mı daha iyidir?
- Erkek çocuğum olursa adını Muhammed Mustafa koyacağım diye dua ettim ve oğlum olacağını öğrendim.
- Araştırdım ikisinden birini koymak daha doğrudur diyorlar.
Şimdi ben o şekilde dua ettiğim için iki ismi de koymak zorunda mıyım?
- Örneğin Muhammed Talha koyabilir miyim ya da Muhammed Yağız gibi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğunuzun ismini Mehmet Talha koyun.

Peygamberimize (asm) karşı göstermekle adam olacağımız edebimiz sebebiyle, çocuğumuza Muhammed değil de ecdadın yaptığı gibi Mehmed dersek, duamıza aykırı hareket etmiş olmayız.

Ona sevginiz sebebiyle adını Muhammed koyacaktınız, edebiniz sebebiyle Mehmed diyorsunuz; ne güzel!..