Miras taksiminde, evlenme masraflarını ortadan saymak câiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda, baştan konuşma ve anlaşma esastır. Ne konuşmuş, ne anlaşmışlarsa o muteberdir. Hiçbir şey konuşmamışlarsa ortadan olması kesinlik kazanır, şahıslara yükleyemezler.

Yalnız, bundan küçük kardeşlerin hakkı müstesna. Şayet bu harcamaların yapıldığı sıralarda henüz bülûğa ermemiş küçük mirasçılar varsa, onların haklarından kimse masraf çıkarması yapamaz. Hatta onlar masrafa ortak olduklarını söyleseler de muteber olmaz. Küçüklerin hakları bütünüyle mahfuzdur. Hiçbir masrafa ortak edilmeden hisseleri ayrılır.