Minimalizmi İslami açıdan değerlendirebilir misiniz?

Soru Detayı

- Minimalizm ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerçek ihtiyaçları tespit ederek, sade ve basit bir yaşamı tercih etmek minimalist tavrı özetler.

Minimalist yaklaşım, hayat için asıl gerekli olanları hedefleyerek isteklerimizin sonu gelmez ve yoğun birikimini minimalize etmekte, yani en aza indirgemektedir.

İslam dininin israfı haram kılan ve iktisadı tavsiye eden yönü ile uyumlu bir düşüncedir.

Yine düşünce ve inanç dünyamızda daha yalın ve sade olmakla birlikte daha güçlü olanlara yönelmek, bir yığın zihni karmaşanın altında kalmaktan bizi kurtaracaktır.

İslam dininin kelime-i tevhid ile özetlenen amentüsü yani iman esasları, muazzam bir yekûnun mükemmel bir şekilde minimalize edildiği bir konumdadır.

Aynı şekilde beş vakit farz namaz, ramazanın farz orucu, ömürde bir defa gücü yetenin farz haccı, zekatın kırkta bir farzıyeti gibi zorunlu ibadetler de yüce Allah’a karşı yapılması gereken ve aslında zamanlara sığmayacak olan kulluk ve şükür borcunun bizim için nihai olarak minimalize edilmiş halidir.

İmanın şartları ve farz ibadetler daha aşağısına indirgendiğinde dini yaşamın tehlikeye gireceği sınırlardır. Ancak aynı zamanda insanın taşıyamayacağı manevi yükler altına girerek maddi ve manevi buhranlara gitmesine de engel olur.