Mikat sınırını ihramsız geçen Kurban keser mi?

Soru Detayı

​- Mikatı ihramsız geçen biri hac menasiklerinden birini yaptıysa mikata geri dönemez mi?
- Dönemezse ceza kurbanı mı öder?
- Ve artık ihrama bulunduğu yerden mi girer?
- Umrede de hüküm aynı mıdır?
- Hanefilere göre fetva nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefilere göre, ihramsız geçen afakîlerin bir koyun kurban etmeleri gerekir.

Eğer geri dönüp mikatta ihrama girerlerse, kurban kesme cezası kalkar. Hacc veya umre için ihrama girer, sonra telbiye getirerek mikata dönerlerse, yine kurban borcundan kurtulurlar

Hacerü'l- Esved'e el sürüp tavafa başlar da mikata dönerse, artık cezadan kurtulamaz: Bu hususta ittifak vardır. (Mevsili, el-İhtiyar)

Şafilere göre, menasiki eda etmeye niyetlenen kimsenin, mikat sınırına ge­lince mikatı ihramsız geçmesi caiz değildir. Şayet ihramsız geçerse, mikatta ihrama girmek için geri dönmelidir.

Ancak vakit daralır ve­ya yolda bir tehlike korkusu varsa dönmez.

Herhangi bir mazeret ol­madığı halde dönmezse, ceza olarak bir kurban kesmesi lazımdır, ihrama girdikten sonra henüz nüsuka başlamadan mikata dönerse, en sahih kavle göre kurban kesmesi gerekmez. Nüsuka başladıktan sonra dönerse kurban kesmesi lazımdır. (Nevevi, el-Minhâc)