Meyvesi insan olan kâinat ağacının yaratılması nasıl olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir incir çekirdeğine sığdırılmış koca bir incir ağacının, o çekirdekten açılması gibi, ilk başlangıçta, kâinat çekirdeğinin de öyle açılmasıyla kâinat ağacı teşekkül ettirilmiştir.

Her şey son derece planlı ve programlı yapılmıştır. Seneler ve hatta asırlar sonra gelecekler dikkate alınmış, her şey en ince ayrıntılarına kadar planlanıp düşünülmüş, çok hassas dengeler gözetilmiş, en küçük bir noksanlık veya açıklık bırakılmamış, bütün kâinat adeta bir dantel ve nakış gibi işlenmiştir. Bir incir çekirdeğine sığdırılmış koca bir incir ağacının, o çekirdekten açılması gibi, ilk başlangıçta, kâinat çekirdeğinin de öyle açılmasıyla kâinat ağacı teşekkül ettirilmiştir. Bu kâinat ağacının dallarını elementler, yapraklarını bitkiler, çiçeklerini hayvanlar ve meyvelerini de insanlar meydana getirmiştir. Bu kâinat ağacı, devamlı yeni yeni yapraklar, çiçekler ve meyveler vermekte, her asırda kâinat yeni misafirlerine ev sahipliği yapmaktadır. (bk. Nursi, B. S. Sözler. s. 197.)

İşte bütün bunlar, sonsuz ilim, irade ve kudret sahibi birisinin verebileceği kararlardır ve yapabileceği işlerdir. Bütün kâinatı bir atom gibi nazarında hazır etmeyen, âlemde bu tasarrufu yapamaz.