Meryem Ana eli otu diye bir şey var mı?

Soru Detayı

- Meryem Ana eli, Fatma Ana eli, otunun gerçekliği nedir? Doğuma yardımcı olduğunu söylüyorlar.
- Bir de Fatma ya da Meryem Anamızın doğum eliyle toprağı sıktığı için o yüzden o otun el şeklinde olduğu söyleniyor doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doğum yapacak bir kadının, doğumun sağlıklı ve kolay olması için elinden gelen tıbbi tedbirlere başvurması ve işin ehli olan doktorların önerdiği hususları yerine getirmesi gerekir.

Öte yandan sahih dinî kaynaklarda, doğumu kolaylaştırdığı iddia edilen “Meryem ana otu” veya “Fatma ana otu” hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu tür uygulamaların doğumu kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı hususu, alanında uzman doktorlara sorulmalıdır.