Mekke'nin fethinde Efendimiz (asm) putları kırma görevini kime vermiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kureyş müşrikleri, Kâbe`nin çevresine üç yüz altmış put dikmişlerdi. Bu putlar, kurşunla yerlerine perçinlenmiş bulunuyordu.

Tebliğ ettiği tevhid inancı ile akıl, ruh ve kalblerdeki putları yıkıp, binlerce insanı getirdiği nurun etrafında pervane gibi döndüren Resûl-i Kibriyâ Efendimiz (asm), şimdi de tevhid inancına uygun binâ edilmiş olan Kâbe`yi asliyetine kavuşturmak için putlardan temizlemeye başlıyordu.

Elindeki asâ ile o putlara birer birer işâret ederek,

"Hak geldi, bâtıl zâil oldu. Muhakkak ki bâtıl yok olup gidicidir." (İsra, 17/81)

âyetini okudu. İşareti alan her put yere düştü. Putun yüzüne işaret ettiyse arkasına düşer, arkasına işaret ettiyse, yüz üstüne düşerdi. Böylece Kâbe içinde ve çevresinde yere yuvarlanmayan hiç bir put kalmadı.

Peygamber Efendimiz (as), Kâbe ve Mekke`nin içini putlardan temizlediği gibi, şehrin etrafındaki putları da yok etmek istiyordu. Bu maksatla Hz. Hâlid bin Velid`i otuz kişilik bir birlikle Nahle mevkiinde bulunan Uzzâ putunu yıkıp parçalamaya gönderdi. Kureyş yanında en büyük put sayılan Uzzâ`yı Hz. Hâlid emir gereği gidip yıktı.

Efendimiz (asm), Müşellel adındaki dağın tepesinde bulunan Menât putunu yıkmak için de Sa`d bin Zeyd el-Eşhel`i gönderdi. Menât; Evs ve Hazreç kabilelerinin putu idi. Emri alan Sa`d bin Zeyd beraberindeki Müslümanlarla giderek Menât`ı yıkıp geri döndü.

Yine müşriklerin taptıkları meşhur putlardan biri de Süva` idi. Bu put, Mekke`ye üç mil uzaklıkta bir yerde bulunuyordu. Kinâneoğulları, Hüzeyliler ve Müzeynelerin bu putunu yıkmak için Resûl-i Ekrem, Amr bin Âs Hazretlerini gönderdi. Amr, verilen vazifeyi yerine getirerek Mekke`ye geri döndü.

Mekke`nin fethi ile böylece, hem Mekke`nin içi-dışı putlardan temizlendi, hem de Kureyşin gönlü şirkten, tevhid nuruyla tertemiz hale geldi.

İlave bilgi için tıklayınız/bk.:

- Mekke'nin Fethi-I

- M. Asım Köksal, İslam Tarihi