Mekke, Tevrat’ta geçer mi?

Soru Detayı

- Mekke Tevratta/Zeburda geçer mi?
- Mekke’nin eski adı Bekke’dir siz de biliyorsunuz. Zebur’da Bekke vadisi diye geçen bir bölge vardır Mezmurlar 84:5-6.
- Hristiyanlar bu bölgenin Lübnan’da bulunan Bakkah vadisinin olduğunu söylüyorlar. Sizce bu bölge Mekke mi yoksa Lübnan’da bulunan Bakkah vadisi mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Bekke" kelimesi, Kuran'da, Al-i İmrân Suresi'nin 96. ayetinde bahsi geçen bir yerdir. Geleneksel İslam anlayışına göre Bekke ile Mekke eş anlamlıdır.

Bazılarına göre Bekke, Mescid-i Haramın bulunduğu bölgenin adıdır. Bekke’nin Beka vadisi ile hiçbir ilişkisi yoktur.

Mekke adının geçtiği bilinen en eski belge Batlamyus’un II. yüzyıla ait Coğrafya adlı eseridir. Burada Mekke, Asya’nın altıncı haritasında Macoraba şeklinde anılır.

Fakat bu tarihten çok daha önce Mekke’nin diğer bir ismi olan Bekke’nin Ahd-i Atîk’te yer aldığı(1) ve bunun çeviriler sırasında tahrif edildiği ifade edilmektedir.(2)

Ahd-i Atîk’te Hz. İbrâhim’in hayatı anlatılırken yapılan tasvirlerle Kuran-ı Kerîm’de verilen Hz. İbrâhim’in ailesiyle birlikte Mekke’ye geldiğine dair bilgiler(3) arasında benzerlik vardır.

Yine Ahd-i Atîk’te Hz. İbrâhim’in eşi Hacer validemizden bahsedilirken anılan su kaynağı da(4) Mekke’deki Zemzem Kuyusudur.(5)

Demek ki, Bekke, Mekke’dir.

Kaynaklar:

1) Mezmurlar, 84/6.
2) Şiblî Numani, İslâm Tarihi: Asr-ı Saadet (trc. Ömer Rıza Doğrul), İstanbul 1977, 1/113-115.
3) İbrahîm 14/37.
4) Tekvîn, 16/14, 21/19.
5) Hamîdullah, İslâm Peygamberi, 1/28.