Mehdi geldiği zaman Ehl-i kitap dininde kalabilecek mi?

Soru Detayı

​- Bir hocanın beyanına göre Mehdi geldiği zaman insanların iki seçeneği olacaktır:
1) Ya Müslüman olacaklar.
2) Ya da öldürülecekler.
- Mehdi geldiği zaman Roma'yı fethedeceğini biliyoruz. Roma fethinde ve diğer savaşlarda Hristiyanlar cizye verip İslam Devleti altında yaşama hakkına sahip olacaklar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Süddi gibi bazı alimler “Allah odur ki Peygamberini hidayet ve hak dinle göndermiş ki onu (o dini) bütün dinlerin üzerine çıkarsın diye.” (Tövbe, 9/33) mealindeki ayeti tefsir ederken, bunun Hz. Mehdi zamanında gerçekleşeceği, bütün insanların ya İslam’a gireceği ya da cizye vereceği.” şeklinde bildirmişlerdir. (bk. Kurtubi, 8/121)

Bu hususu benzer ifadelerle seslendiren başka kaynaklar da vardır. (bk. Suyutî, ed-Dürrül-mensur, 4/176; Mecmau’l-Beyan, 5/35; Tefsiru İbn Cüzey, 252)

1) Bu kaynaklarda “ya da öldürülecekler” kaydına rastlayamadık.

2) Kurtubi’deki bilgiye göre, Ehl-i kitap ya cizye verecek ya da İslam’a girecektir.