Materyalistlerin iddia ettikleri gibi madde ezeli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Materyalistlerin yanıldığı noktalardan birisi de Allah’ın (cc) ezelî sıfatını maddeye vermeleri ve maddeyi ezelî kabul etmeleridir. Allah’ın (cc) varlıklardaki kudretinin tecellisini görüp, fakat bunun nereden geldiğini bilemediklerinden ve nereden idare edildiğini anlayamadıklarından, madde ve kuvveti ezelî tevehhüm etmişlerdir. Böylece Allah’ın (cc) eserlerini, maddede görülen harekete ve zerrelere vermişlerdir.

Allah, mekândan münezzeh olmakla beraber, her bir yerde, her bir şeyin icadında, her şeyin yanındadır. O, her şeyi görür, bilir, idare eder. İşte O’nun eseri olan varlıkları, cansız, kör, şuursuz, iradesiz, ölçüsüz ve tesadüf fırtınaları içinde çalkanan zerrelere, moleküllere ve bunların hareketlerine vermek kadar bir divanelik olabilir mi? Bunun ne kadar cahilane ve hurafekerane bir fikir olduğunu zerre kadar aklı bulunanların bilmesi gerekir.

Bunlar Allah’ı (cc) kabul etmedikleri için, nihayetsiz ilahları kabul etmeye mecbur oluyorlar. Yani, Allah’ın (cc) zatının gereği olan ezeliyetini ve yaratıcılığını, kendi akıllarına sığıştıramadıklarından, o hadsiz ve nihayetsiz cansız zerrelerin ezeliyetlerini ve ilahlıklarını kabul etmeye mesleklerince mecbur oluyorlar. Hâlbuki ilah gibi kabul edilen bu zerreler, Allah’ın (cc) nihayetsiz kudreti, emri altında hareket ettirilen muntazam ve muhteşem bir ordusu hükmündedirler. O zerrelerden meydana gelen düzgün şekiller, faydalı neticeler, intizamlı ve hikmetli yaratılışlar, nasıl akılsız, şuursuz ve ilimsiz zerrelere verilebilir? Çünkü bir şeyde intizam ve nizam varsa, bu bir ilmi, iradeyi ve kudreti gösterir.