Mars'ta Muhyiddin Arabi'nin imzası nasıl olabilir?

Soru Detayı

- Futuhat-ı Mekkiye 1.Cilt, Bölüm 8'de, Muhiddin Arabi Hazretleri bu işareti şöyle anlatıyor:
''Allah’ın (c.c) izniyle kainatta izin verilen yerlere kadar Tayy-ı mekânla gezen kutuplardan biridir. Gezip gördüğü yerlerde geleceğin insanlarına Mars’ta olduğu gibi Selam ve benzeri izler bırakmıştır. Hatta gezdiği yerlerin tamamını “Hakikat Arzı” olarak nitelendirmiştir.''

Cevap

Değerli kardeşimiz,

a) Muhiddin Arabi Hazretleri bu işareti şöyle anlatıyor: ''Allah’ın (c.c) izniyle kainatta izin verilen yerlere kadar Tayy-ı mekanla gezen kutuplardan biridir.” ifadesi anlaşılmaz bir şekildedir.

“İbn Arabi anlatıyor: Kutuplardan biridir...” cümlesinde kim kimi anlatıyor belli değil...

b) Futuhat-ı Mekkiye’nin Arapça baskısında, 1. cilt, 8. Bölümünde (Babında) sorudaki “Selam” gibi bir kelimeye rastlayamadık.

c) Farz-ı muhal olsa bile “Selam” kelimesi ile İbn Arabi’nin imzası arasında hiçbir münasebet yoktur.

d) Ayrıca bu konuda İbn Arabi, “Ben de müşahede ettim.” demesine rağmen, genellikle “ariflerden biri” olarak nitelediği başka bir kimsenin müşahedelerine yer vermiş ve ilgili konuların başında buna yönelik olarak “Kale / Dedi ki.” fiilini kullanmıştır.

e) Hülasa: Bu eserde, soruda geçen şekillerden hiçbir eser yoktur. Özellikle “MARS”tan hiçbir kırıntı yoktur.

f) Özetle; bizim için gaybi birer mesele olan bu gibi durumlardan söz ederken, hiç olmazsa sağlam bilgilere yer veren kaynaklara bakmayı ihmal etmeyelim...